První příkrmy – jak na to?
Pokud máte malé miminko, možná jste už brouzdala ve vodách internetu a hledala, kdy a co mu dát první ochutnat. Doufám, že vás to množství zcela se různících článků úplně nevylekalo! A co víc, možná vám ještě něco úplně jiného radí pediatr vašeho dítka. Kamarádka, co už dva prcky krmí (takže to přece zná dobře), k tomu přistupovala zcela jinak než váš oblíbený influencer. No, a vaši rodiče mají ještě jinou zkušenost. Tak jak se v tom všem vyznat? A je to opravdu taková věda?
Než se do toho pustíme – uvedení do „problému“
Možná jste si toho už taky všimli, ale každý, kdo má miminko nebo i větší dítě, má samozřejmě svou zkušenost a mnohdy má k tomu i pocit, že dělá vše nejlépe. Což o to, pro to svoje miminko, věřím, že dělá to nejlepší, co zrovna může, ale! Ta-dá! Všechna miminka (a ani situace a možnosti, se kterými žijeme) opravdu nejsou stejná. Takže nemá smysl někoho přesvědčovat, že dělá něco špatně (jen proto, že to dělá jinak), když tomu snad ani nechce věřit. Ani já určitě nemám patent na výchovu a péči o děti, i když už 2 mám. Můžu vám jenom říct, jak je to z hlediska výživy, jaká jsou nejnovější doporučení. Co je lepší a co už třeba až tak vhodná možnost není. Co má smysl řešit a kdy dát na naši „starou dobrou“ intuici.
Vypadá to jako banalita, ale téma příkrmů se hojně objevuje ve vášnivých diskuzích na stránkách pro maminky. Co, kdy a jak miminku dávat? Kdo to dělá nejlépe? Abychom si na to odpověděli, pojďme si nejprve říct, co si pod pojmem „příkrm“ představit.
Pří-krm
Slovo příkrm v sobě obsahuje předponu „pří-“, která naznačuje, že něco „přidáváme“ ke stávajícímu krmení. A tak bychom k tomu také měli přistupovat.
Proto 1. a zásadní tip ode mě zní: Nenahrazujte prvními příkrmy celé dosavadní krmení mlékem. A to zvláště v případě, že miminko kojíte a chcete s kojením pokračovat. Možná že i vy, jste si prošla (nejen) v šestinedělí krušnými chvilkami a byla jste ráda, že jste se s miminkem konečně natolik sžila, že pro něj máte dostatek mléka. Právě rychlý přechod na příkrmy může způsobit, že tvorba mléka významně klesne a vy o něj „přijdete“. (Maminky pak někdy píší, že o mléko přišly nebo že se miminko samo odstavilo např. už v 6 nebo 8 měsících. Samoodstav ale přirozeně přichází až kolem 3. roku, takže v těchto případech skutečně nejde o samoodstavení. Jednou z příčin může být právě nesprávné rychlé zavedení příkrmů.) S příkrmy je tedy dobré nespěchat, určitě dítku netleskat, že hned napoprvé sní 200 g obsah skleničky. Miminko by zpočátku mělo nové jídlo pouze ochutnávat. Nemá nahrazovat např. celé polední nebo večerní kojení.
Co je příkrm víme, ale možná teď hledáte odpovědi na následující otázky:
Otázka č. 1: Kdy začít?
Otázka č. 2: Co mu připravit?
Otázka č. 3: Jak příkrm připravit?
Otázka č. 4: Kde najdu kalendář, kdy přesně co dát?
Otázka č. 5: Domácí nebo kupované?
Otázka č. 6: Jak řešit pitný režim?
Otázka č. 7: Jakým způsobem a v kterou denní dobu příkrm podávat?
Závěrečné shrnutí
Kdy? – S příkrmy nezačínejte dřív než před ukončeným 4. měsícem (a to ani se zeleninovými či ovocnými šťávami). Na druhou stranu není ani dobré začátek příliš oddalovat až po 6. měsíci nebo dokonce později. Při rozhodování zohledněte psychomotorický vývoj, prospívání, vaše možnosti, ale třeba i sezónu.
Co? – Příliš nezáleží na konkrétním druhu potraviny. Začínat by se ale mělo pomaloučku, polehoučku. Dávat na ochutnání maximálně pár lžiček nebo malý kousek. Novou potravinu nabízet až po 3 dnech kvůli možné opožděné alergické reakci. První příkrmy nemají zcela nahradit mléko, spíše ho doplnit. Příkrmy mají být minimálně do 1 roku (lépe ale do 2 let, klidně i déle) stále provázeny kojením. Je to i z důvodu snížení rizika alergie.
Není jedna správná cesta, samozřejmostí by ale měla být kvalita potravin (co nejméně průmyslově zpracované), miminku do prvního roku příkrmy vůbec nesolit, nesladit (rozhodně ne medem), ani příliš kořenit. Ochutit lze jedno-druhovými bylinkami, osladit ovocem. Přesto se nemusíme snažit všechno přebít přezrálým banánem, naopak máme miminku představovat celé spektrum chutí.
Tak doufám, že už máte ve všem jasno. Jdete na to? Připravte si důležitou ingredienci: Trpělivost. Jistě se vám bude hodit. (A třeba taky ne a vaše děťátko bude ztělesněním hlavního hrdiny z pohádky O Otesánkovi – „Sněd jsem mámu, sněd jsem tátu a tebe taky sním!“). V některém z dalších článků uvedu tipy co dělat, když miminko nechce jíst. Miminko dosud znalo pouze mléko. Tak na něj nespěchejte. Některá mimča potřebují delší čas, než si zvyknou a nový způsob krmení přijmou. Tak hodně trpělivosti a pevně věřím, že si užijete i spoustu zábavy! 😊