1. příkrmy – Jak řešit pitný režim u miminka?

Jak je to s pitným režimem u miminek? Informace, které se můžete dočíst na internetu, se taky poměrně různí.

Kolik tekutin má vypít?

S prvními příkrmy můžeme miminko začít učit i pít. Do této doby bylo podávání jakýchkoli tekutin kromě mléka nadbytečné, v některých případech dokonce kontraproduktivní. Mlékem miminko totiž dokonale zažene hlad i žízeň. Po prvním olíznutí lžičky sice extra vodu navíc taky nepotřebuje, jde nám ale spíše o návyk. Aby si dítko zvyklo na pitný režim a naučilo se pít. Zpočátku mu určitě nemusíme množství vypité tekutiny odměřovat. Bude to spíše po kapkách či lžičkách než po desítkách nebo snad dokonce stovkách mililitrů.

Co miminku nabídnout?

Tady bude odpověď jasná. Základ pitného režimu (i pro dospělé) má tvořit voda. A tady má miminko velkou výhodu, protože ještě není navyklé na všechny sladké minerálky a šťávy jako mnozí dospělí, kteří se pak horko těžko snaží přeučit. Proto svému dítěti uděláte nejlepší službu, když mu budete nabízet pouze čistou vodu. Pro starší miminko stačí převařit obyčejnou vodu z kohoutku. Později už není třeba ani převařovat. Pokud však využíváte jako zdroj pitné vody např. svoji studnu, kde neznáte přesné složení, a chcete mít jistotu ohledně obsahu dusičnanů, můžete sáhnout i po balené kojenecké vodě (nebo se vyplatí udělat rozbor vody).

Miminko se vše teprve učí, tak s ním mějte prosím trpělivost. Určitě není dobrým řešením vodu čímkoliv sladit (džusy, šťávy, med, cukr či jiná sladidla), jen proto, aby aspoň něco vypilo. Teď jde o to, aby se vůbec pít naučilo, než abychom si odškrtávali počet vypitých sklenic.

Za dobré nepovažuji ani příliš časté podávání všemožných „dětských čajíků“. Kromě toho, že není úplně jednoduché bylinky správně nakombinovat a určit případně neškodné množství (např. fenyklu, který se miminkům nedoporučuje pravidelně dávat kvůli obsahu karcinogenního estragolu), miminko pak může neochucenou vodu úplně odmítat. A řeknu vám, že snažit se přesvědčit starší dítě s nadváhou či dokonce obezitou, aby nepilo jen limonádu, je celkem oříšek. Napíšu to možná tvrdě, ale v těchto případech je to v naprosté většině vina (neinformovaných) rodičů, kteří dítěti takto ztíží start ke zdravému – potažmo spokojenému – životu. Přitom stačí tak málo: čistá voda.

V čem pití podávat?

Pokud jste do této doby nemuseli vůbec využívat láhev s dudlíkem (savičkou), nemusíte začínat ani teď. Nejlepší je totiž miminko učit pít rovnou ze skleničky nebo hrnečku. Začátky můžou být možná trochu nesmělé, později to ale oceníte. Když třeba (už větším) dětem zapomenete vzít na výlet jejich oblíbenou láhev, ale budou se schopny napít i z té vaší nebo ze skleničky. Zatímco sousedovic Pepík se ještě ve 3 letech nenapije jinak než s pomocí brčka nebo lahve s dudlíkem (ale sousedka bude možná právem vděčná aspoň za to).

Závěrem

Shrnutí je tentokrát opravdu prosté: Dětem (a miminkům obzvlášť) naprosto stačí obyčejná voda v obyčejné skleničce. Nemusíte mu nic složitě vymýšlet nebo navíc pořizovat. Uděláte tak pro něj, co se pitného režimu týče, to nejlepší.