Cestování s dětmi – jak řešit jídlo (nejen) pro děti na výletě nebo dovolené?

Letní prázdniny máme za polovinou, tak už možná máte dovolenou za sebou. Následující tipy se vám ale můžou hodit po celý rok, když si s rodinou vyrazíte na výlet.

To, jak budeme zahánět hlad a žízeň dítěte na cestách se samozřejmě odvíjí od mnoha věcí. V první řadě samozřejmě záleží na stáří dítěte, ale i na dalších faktorech: počasí, aktivitě, délce výletu a možnostech, které v dané destinaci máme, ale určitě i na tom, jak jsme zvyklí se stravovat doma.

Malé děti – malé starosti (s jídlem)

U těch nejmenších je to nejjednodušší. Pokud kojíte, tak teprve. Zdroj máte stále u sebe. U umělého mléka je to trochu složitější, ale pokud jste zběhlí s přípravou mléka doma, zvládnete to levou zadní i na cestách. Jen mít po ruce kojeneckou vodu a vhodné náčiní.

Starší miminka, která začínají s příkrmy, lze také poměrně jednoduše uspokojit domácím či koupeným příkrmem ve skleničce nebo kapsičkách. Později už mohou i ochutnávat z vašeho talíře. Většinu potřeb stejně stále pokrývá mléko. Ale co servírovat starším dětem?

Štěstí přeje připraveným

Máte-li malé děti, určitě jste si již zvykli, že je potřeba spoustu věcí dopředu plánovat. Bude se to hodit i při řešení jídla. Při plánování výletů je totiž dobré už pamatovat i na naplánování toho, jak se budeme stravovat. Na krátký, ale i delší výlet, si můžeme svačinu nachystat už doma.

Co se bude hodit? V těchto horkých dnech skvěle osvěží meloun nebo jiná čerstvá zelenina a ovoce nakrájené do krabičky. Pekla jste včera štrůdl? Možná taky přijde k chuti! Někteří si s sebou na cesty připravují i celé hotové jídlo, jako těstoviny nebo různé saláty. V letním počasí je ale dobré pamatovat na možnou bakteriální kontaminaci. Při nesprávném skladování pak mají bakterie ideální podmínky pro to se pomnožit a vy pak možná budete na výlet ještě dlouho vzpomínat. A ne zrovna pozitivně. Řešením v tomto mohou být různé chladicí boxy. Pro milovníky pořádného dobrodružství nebo v případě low-cost prázdnin se samozřejmě nabízí i varianta vařit si v kotlíku nebo na plynovém vařiči. Ideálně tedy z kvalitních surovin, ne instantní polévky a omáčky.

Dovolená = volno od vaření

Přiznám se, že já jsem s dětmi možná trochu zpohodlněla. A tak si ráda dopřeju ten pocit luxusu, že nemusím třeba týden řešit zbytečné vyvařování. Chcete-li si od přípravy jídla odpočinout na dovolené i vy, není třeba se bát ani jídla v restauracích. I tady je ale potřeba již určitá znalost nebo alespoň 6. smysl pro dobrý výběr a skladbu jídla na celý den. Existuje spousta možností a je jen na nás, kterou zvolíme.

Můžeme si ze švédských stolů na snídani dát párky s rohlíkem a hořčicí, v zoo pak na oběd smažák a hranolky a na večeři steak a k tomu (opět) hranolky a hlavně pořádnou dávku piva (nejen pro pánské osazenstvo). Na svačinu jsme stihli sbalit jenom pár sušenek a citronovou „minerálku“ a po cestě koupit dětem u stánku aspoň ten langoš a malinovku a odpoledne samozřejmě každému „velkou míchanou“.

Na to určitě nemusíte mít speciální výživové vzdělání, abyste tak nějak cítili, že to není zrovna jídelníček člověka, který propadl zdravému životnímu stylu. A přitom to není vůbec neobvyklé. Naopak jsem vybrala ještě vcelku dobrý den. Ale když to člověk nevidí napsané takto pohromadě, tak mu to mnohdy ani zvláštní nepřijde.

Když se na to podíváme, ani jedno zmíněné jídlo by samo o sobě přitom nemuselo znamenat nějaký velký problém. Ten nastává, pokud se takto stravujeme pravidelně, nebo třeba celou dovolenou. Nemám vůbec nic proti tomu, když rodiče i poměrně malému dítěti koupí výjimečně na výletě hranolky. Co už vnímám jako nezodpovědné, ale je, když takové hranolkové výlety podnikáme každý týden nebo celou dovolenou jen střídáme smažák, řízek a narychlo párek v rohlíku. I to malé dítě by mělo chápat, že stejně jako asi nejí každý den lososa, tak nebude každý den jíst smažené jídlo nebo sušenky.

A jak by to tedy mohlo vypadat?

Klidně si můžeme užít nabídku švédských stolů a dát si od každého trochu. Nezapomenout na porci zeleniny nebo ovoce, zdroj bílkovin (vajíčka, šunka, tvaroh nebo alespoň jogurt) i komplexních sacharidů (kvalitní pečivo, ovesná kaše). Možná jste už sami zjistili, že není dobré se před výšlapem moc nacpat, protože pak má člověk spíše chuť si jen lehnout k televizi nebo bazénu. Proto je lepší velkému výběru jídla odolat a nechat si prostor ještě na svačinu. Na tu se může hodit třeba ovoce, zelenina, neochucený kefír, ale i dobré pečivo se sýrem. Na oběd či večeři si klidně můžeme dopřát nějakou specialitu z místní kuchyně. Je ale dobré to zohlednit při výběru dalšího jídla. Takže pokud máme halušky s brynzou a slaninou na večeři nebo plánujeme zajít do “Staek house“, na oběd zvolíme odpovídající lehčí jídlo. To neznamená, že si tedy dáme jen zeleninový salát. Opět by neměl chybět zdroj bílkovin a komplexních sacharidů.

Mou oblíbenou volbou v dobrých restauracích je ryba, protože doma se k dobrému zdroji zas tak často nedostanu a v dobré restauraci si ji opravdu vychutnám. Navíc je to lehké jídlo, takže vás “nezaplácne” na celý den. Vybírat lze samozřejmě i z poledního menu, jen to chce trochu přemýšlet a právě i s ohledem na další jídlo v průběhu dne.

A co pro ty děti?

Jsem moc ráda, že restaurace čím dál častěji myslí i na děti.  Přesto stále bohužel není úplně výjimečné, že je v jídelním lístku v dětském menu na výběr jen mezi smaženým sýrem s hranolkami, řízkem a ovocnými knedlíky. I v těchto případech lze však alespoň domluvit jinou přílohu – třeba vařené či šťouchané brambory. Mnohdy ale podniky nabízejí i možnost objednání poloviční porce jiného jídla za sníženou cenu. Nebo lze objednat jídlo celé a zbytek nechat zabalit. My jsme menším dětem ani vlastní jídlo neobjednávali, z naší velké porce jsme se najedli spolu. Možností existuje spousta. Jen to chce opravdu myslet dopředu a nevzít hned první věc, kterou v nabídce vidíme.

Jdeme příkladem

Na tomto místě bych si dovolila ještě jednu poznámku. Možná řešíte, co dáte dítěti, ale sebe už tolik ne. „Na mně přece už nezáleží.“ Záleží. A mnohem víc, než si myslíte. Kromě vlivu na vaše vlastní zdraví totiž dáváte především příklad svému dítěti. Těžko se vysvětluje, že „ty hranolky papat nesmíš“, ale já si objednám dvojitou porci.

Závěrem

Dobrou zprávou pro nás všechny určitě může být to, že ani na výletě nebo dovolené nemusíme upouštět od zásad správné výživy. Dobře si vybrat můžeme i v restauraci, ale nárazově třeba i jen tak na benzince. Vždy jde zvolit lepší variantu a je jen na nás, co si vybereme. Zvláště u menších dětí je fajn na jídlo myslet i trochu dopředu a třeba si nachystat vhodnou svačinu. Aby na celý den neměli jen sušenky s melounem a zmrzlinou. Na druhou stranu není třeba mít výčitky, když výjimečně zastavíme u rychlého občerstvení. Na vše se musíme dívat z širšího kontextu. Tak pěkný zbytek prázdnin!