Recept na domácí příkrmy do sklenic
Pomalu nám končí léto, začíná podzim. Pokud vlastníte zahrádku (nebo milé sousedy/rodiče 🙂 ), sklízení je v plném proudu. Máte tolik ovoce nebo zeleniny, že to nestíháte sníst? Je vaše miminko ještě malé na příkrmy, nebo si zkrátka chcete udělat nějaké zásoby na zimu? Pojďme se podívat, jak na to.
Strava pro kojence z obchodů sice podléhá přísné kontrole, pokud mám možnost připravit si ji doma, nezaváhám. Domácí je domácí a jsem si jistá, co jsem do toho dala. Navíc oproti kupovaným skleničkám jsou ty připravené doma (pokud tedy máte k dispozici suroviny z vlastních zdrojů) doslova za pár korun. Postup je skutečně jednoduchý, nezabere příliš času a pokud máte šikovné pomocníky k ruce, přesnídávka je hotová raz dva 🙂 .
Co budeme potřebovat:
- dobře vyzrálé ovoce/zelenina bez vad
- trocha vody na podlití
Postup:
Ovoce/zeleninu důkladně omyjeme. Podle toho, jaký druh použijeme, můžeme ho oloupat, vykrájet jádřince, větší kusy pokrájet na malé.
Připravené ovoce vložíme do hrnce. Zpočátku podlijeme trochou vody, aby se ovoce nepřipalovalo, dokud samo nepustí šťávu, a za občasného promíchání dusíme pod pokličkou do měkka.
Ještě horké plníme do dobře umytých (nejlépe i vysterilizovaných sklenic), uzavřeme víčkem a obrátíme dnem vzhůru. Abychom měli jistotu, že nám přesnídávky déle vydrží, můžeme ještě zavařit 20 min. na 80 °C.
Tipy na závěr:
Použít můžeme téměř jakékoli ovoce, které máme. Podmínkou je, aby bylo dobře zralé a bez jakýchkoli známek hniloby (nestačí pouze odkrojit). Pokud je ovoce zralé, obsahuje dostatečné množství cukru, takže není potřeba žádný přidávat (do prvních příkrmů to skutečně nedoporučuji, dítě by si mělo zvykat na přirozené chutě). Ovoce je i tak dostatečně konzervováno.
Do přesnídávky je zbytečné přidávat i škrob na zahuštění, skutečně stačí jen dobře zralé ovoce.
Samozřejmostí by mělo být ovoce bez chemického ošetření, já jsem zastáncem domácího, případně v tomto případě i kupovaného v BIO kvalitě.
Někdo domácí příkrmy mixuje zcela na kaši, já to nedělám Děťátko si zvyká na malé kousky (při rozvaření ovoce i jakási „kašička“ vznikne; případně pak při krmení stačí rozmačkat vidličkou) a nebývá pak problém při přechodu z úplných „kašiček“ na normální stravu.
Domácí přesnídávka má nejen tu výhodu, že víte, co do ní dáváte, ale můžete si vyrábět i libovolné kombinace. Já ale obvykle dělám pouze jedno-, maximálně dvoudruhové a pak kombinuji až při krmení. U kombinací jako základ používám jablka (stejně jako tomu je u kupovaných přesnídávek) a k nim stačí přidat trochu dalšího druhu na ochucení (na fotografiích zde byly využity ostružiny, švestky, červený rybíz a hrušky). Pamatujte na to, že některé druhy jsou samy o sobě dost výrazné, a tak byste mohli mít i problém celou sklenici např. samotných meruněk sníst.
Píšu sice jen o ovoci (je i na fotografiích), použít se dá samozřejmě i zelenina (sladší druhy, dobře kombinovatelné s ovocem, jsou dýně, mrkev, kukuřice, neutrální cuketa), ačkoli tu já obzvlášť do příkrmů preferuji spíše sezónní čerstvou (mimo sezónu mraženou).